12 dev adam

Beklenenin altında bir başlangıç yapan 12 Dev Adam özüne dönebilecek mi? Dominik Cumhuriyeti, Ergin Ataman’ın öğrencilerinin gruptan çıkmasını engelleyebilir mi? Maç kaç farkla biter?

2010 Dünya Basketbol Şampiyonası ülkemizde düzenlenmiş ve ay yıldızlı takımımız finale kadar çıkmayı başarmıştı. Kıtalar ötesinden gelen ABD ile kozlarını paylaşan millilerimiz, ne yazık ki ABD’ye diş geçirememişti. Koç ayrıldıktan sonra göreve Orhun Ene getirildi, son olaraksa Ergin Ataman’da karar kılındı. Ataman yönetiminde pek de iyi bir hazırlık maçı geçirmeyen Türkiye, 2014 Dünya Şampiyonası’na 10 farkla geriye düştüğü Yeni Zelanda maçını kazanarak başladı. Sonrasında gelen ABD ve Ukrayna yenilgileriyle ilk 2 ciddi anlamda tehlikeye girmiş olsa da Ataman’ın soğukkanlı tavrı Finlandiya’yı 77-73 yenmemizde büyük rol oynadı. Devreyi 41-27 geride kapatan 12 Dev Adam maçı önce uzatmalara taşıdı, sonra da 4 farkla kazanarak galibiyet sayısını 2’ye yükseltti. Bu zaferde Ömer Aşık (22 sayı – 8 ribaund), Emir Preldzic (13 sayı – 8 ribaund), Ender (12 sayı – 4 ribaund) ve kritik anlarda sahneye çıkan Kerem Gönlüm’ün (10 sayı – 8 ribaund) payı çok büyüktü. Takımımız son maçta Dominik Cumhuriyeti’ni mutlaka mağlup etmek zorunda. Ayrıca Ukrayna maçının sonucu da bizim kaderimizde önemli bir rol oynayabilir.

Dominik Cumhuriyeti pek de parlak bir basketbol karnesine sahip değil. ABD ve Türkiye’nin bulunduğu grupta sürprizi kovalayan Dominik Cumhuriyeti aslında şu ana kadar kötü bir performans sergilemedi. Perdeyi Ukrayna yenilgisiyle açmış olsa da üst üste 2 maçtan galibiyetle ayrılmayı başardı. Sırasıyla Yeni Zelanda ile Finlandiya’yı 70’in üstünde skor üreterek mağlup eden Dominik Cumhuriyeti’nde en çok öne çıkan isimler ortalama değerleriyle; Francisco Garcia (21 sayı), Baez (8 sayı) ve Vargas (8 sayı) oldu. Özellikle Houston Rockets forması giyen NBA patentli skorer gard Francisco Garcia’nın performansı takımın kaderinde belirleyici rol oynadı. 1 maç eksiği bulunan Dominik Cumhuriyeti ABD ile karşılaştıktan sonra milli takımımızın rakibi olacak.